A Fekete berkenye (Arónia) hatásai
A fekete berkenye hatásai közül kiemelkedik a gyulladáscsökkentő és betegségmegelőző tulajdonsága. Az elmúlt évtizedekben folytatott kutatások igazolták, hogy a napjainkban előforduló leggyakoribb betegségek – rák, cukorbetegség, keringési zavar, szívbetegség, anyagcserezavar – a gyulladásos folyamatokra vezethetők vissza.
A fekete berkenye pektinjei méregtelenítő hatásukkal távolítják el a renyhe bélműködés miatt lerakódott toxinokat, megkötik és kiürítik a szervezetből a radioaktív kobaltot és stronciumot, ugyanakkor semmilyen negatív hatást nem fejtenek ki a szervezetre.
Antocianint és proantocianint kiemelkedően nagy mennyiségben tartalmaz (480-510 mg/100g), sok karotinoid és C-vitamin található benne. A feketeribizli után a fekete berkenye tartalmazza a legtöbb C-vitamint.
Az antocianinok antoxidáns vegyületek, melyek a zöldségekben, gyümölcsökben vannak jelen. A fekete berkenye ezeknek köszönhetően sejtszintű védelmet biztosít a szervezetnek a káros szabadgyökökkel szemben.
A fekete berkenye értágító hatása miatt jelentősen csökkenti a vérrög képződés veszélyét, a trombózis kialakulását. A bőr öregedését esszenciális zsírsavak segítségével késlelteti.
A magas vérnyomás mindhárom stádiumában ajánlott a fogyasztása, hatékony méregtelenítő, csökkenti a koleszterinszintet, fokozza a bélműködést. Keringésjavító hatásával csökkenti a vérrög képződés veszélyét, természetes szíverősítő, megelőzi a gyulladások kialakulását a húgyutakban.
Az aronia gyógyhatású alkotóelemei eredményesen használhatók vérnyomás problémákra, vérzékenység, vérszegénység, immunbetegségek, epe- és májbetegsgek ellen, bőrbetegségek, gyomorgyulladás, allergia esetén és káros sugárzás okozta ártalmak ellen is.
Lengyelországban több vizsgálatot végeztek a fekete berkenye cukorbetegség elleni hatásaival kapcsolatban. Arra jutottak, hogy kiegészítő kezelésként nagyon hatékony ez a gyümölcs.
Az idegrendszer betegségei és az öregedési folyamatok ellen is használhatjuk. A fekete berkenyét a fiatalság, a vitalitás és a jó közérzet gyümölcsének is nevezik.